پیش بینی طلا از نوسان نرخ بانکی

وقتی چرخه اقتصاد جامعه ای به سمت رکود سرازیر می شود، دولتمردان سیاست انبساط پولی را در نظر می گیرند(اما این واژه چه معنی می دهد،…؟)

چون مبادلات پولی در سطح جامعه در بانک ها انجام می شوند و همگی آنها زیر نظر بانک مرکزی می باشند در نتیجه آنها می توانند با کاهش نرخ بانکی باعث گردند که مردم پول خود را از بانک خارج و به سمت بازار هدایت نمایند که این امر باعث بهبود نسبی در رونق اقتصادی می گردد. از طرف دیگر چون حجم پول در سطح جامعه افزایش می یابد از ارزش ذاتی آن کم می گردد و باعث بوجود آمدن تورم می گردد و درنتیجه در شرایط بی ثبات فعلی بدلیل کاهش ارزش پول (مانند پول بی پشتوانه ای مانند ریال ایران) ارزش طلا که به عنوان پشتوانه پول می باشد افزایش یافته و طلا نمودار صعودی خود را تکمیل می نماید.

 

 

و حال برعکس در شرایط انقباض پولی، کلیه پول های رایج بدلیل افزایش نرخ بانکی جذب آنها می گردد و با کم شدن حجم پول در جامعه ارزش آن نیز بالا رفته و به تناسب از قیمت طلا کاسته می گردد.

ضمناً ذکر این نکته خیلی مهمه که بالا و پایین رفتن قیمت طلا به پارامترهای مختلف دیگری بمانند عدم ثبات اقتصادی، جنگ و…. بستگی داره و به این راحتی ها قابل پیش بینی نیست.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

shares