اتیکت (هویت نامعلوم)

نزاکت یا آداب معاشرت معادل کلمه (اتیکت) فرانسوی است که در آغاز به معنی(بلیط کوچک) بوده است.
در فرانسه، به مردمانی که می خواستند در یک مراسم یا مجامع عمومی شرکت کنند، بلیط های کوچکی می دادند؛ و در روی هر بلیط دستورهایی وجود داشت که دارنده بلیط می بایست در هنگام برگزاری مراسم آن گونه رفتار کند.
پس اتیکت یعنی(راه درست معاشرت کردن با دیگران)
اتیکت نوعی از ادب است، ادب مدرن؛ اما ادبی که مفهومش خیلی گسترده تر از سلام کردن یا به کار بردن کلمه «شما» به جای «تو» است. اتیکت مصداق های جدید قوانین قدیمی ادب و اخلاق است. رفتارهای ما از سه فیلتر میگذرد اول مذهب و اخلاق دوم عرف و سنت و سوم قانون.
وقتی شما به فقیری کمک می کنید ریشه این رفتارتان مذهب و اخلاق است، وقتی از چراغ قرمز عبور نمیکنید ریشه رفتارتان قانون است، اما واقعیت گاهی نکاتی وجود دارد که شاید در مذهب و قانون و عرف نگنجد یا حداقل مانتوانیم آن را به راحتی از مذهب و قانون و عرف استخراج کنیم اینجاست که اتیکت به کمک ما می آید.
قوانین ادب، ساده، کلی و اندک اند؛ اما مصادیق ادب بسیار زیادند با پیچیدگی های تکنولوژیک و روابط گسترده در دنیای امروز و باوجود اینترنت و شبکه های اجتماعی و غیره، تشخیص مصادیق ادب برایمان گاهی سخت میشود و ما عملا نمی دانیم که آیا رفتارمان در این فضاهای جدید مؤدبانه است یا خیر؟
اتیکت فقط این نیست که در حضور مدیرعاملمان یا یک شخص ثروتمند یا مقام بالا متشخص رفتار کنیم اتیکت یعنی دیگران را ببینیم و برای آنها سهمی قائل باشیم.
اتیکت یعنی همراه و همکار خوبی برای دیگران باشیم. اتیکت یعنی وقتی من در کنار شما هستم به شما احساس و حال خوب بدهم یا اینکه وقتی در کنار شما هستم بودن من را به نبودنم ترجیح بدهید و دوست داشته باشید که من در فضای شما باشم.
اتیکت یعنی من از موقعیتی که باعث شرمساری شما می شود جلوگیری کنم مثلا اگر چیزی به صورت یا لباس شما چسبیده و باعث شرمساریتان می شود، شما را مؤدبانه از وجود آن آگاه کنم. اتیکت یعنی درک دیگران به معنای واقعی کلمه.
اتیکت مجموعه تشریفاتی است که اگر رعایت شود حضور و بودنمان نه تنها دردسری برای کسی نخواهد داشت بلکه حال خوب و خوشی به آنها خواهد داد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

shares